Online News

Останні Новини Онлайн | Новини технології

Спорт

Сплутав береги. Як Міністр спорту воює не за тих – UA-Футбол

13 квітня Міністерство молоді та спорту прийняло одне з найбільш резонансних рішень щодо заборони участі українським збірним у змаганнях, в яких також беруть участь команди з Росії та Білорусі. Як мінімум це вішає меч над головою української футбольної збірної, адже у відборі на Євро-2024 приймає участь Білорусь. У документі стоїть підпис заступника Міністерства, але очевидно, що його очільник Вадим Гутцайт не міг не дати “добро” на таке рішення – подібне в принципі неможливо. Це вже не перша резонансна подія за участю голови Мінспорту та НОК Вадима Гутцайта. Олександр Риженко зібрав до купи головне, чим прославився міністр тільки під час повномасштабної війни.

Затвердив Григорія Суркіса та Нестора Шуфрича своїми віцепрезидентами

17 листопада 2022 року відбулися вибори на посаду президента Національного олімпійського комітету. Спортивна спільнота мала обирати між двома кандидатами: Жаном Беленюком та Вадимом Гутцайтом. Борець перед виборами ледь не щодня запрошував візаві на дебати, але у відповідь лише чув заяви, що у Беленюка мало управлінського досвіду. Маніпулятивна теза, адже мати управлінський досвід рівня НОК може лише попередній президент НОК, яким не був також Гутцайт.

Як би там не було, а на виборах більшістю голосів переміг Гутцайт. У перші хвилини свого правління Вадим Маркович, який одночасно є Міністром молоді та спорту, затвердив оновлений склад віцепрезидентів НОК, куди увійшли Григорій Суркіс та Нестор Шуфрич, які додаткового піару не потребують, адже заробили його собі самі багатьма неоднозначними діями на користь країни-агресора – хоча б участю у парламентських виборах від проросійських партій.


Фото: Суспільне / Автор невідомий

Спільнота негативно сприйняла це рішення, проте Гутцайта це не зупинило. Ймовірно, все б так і заглухло, якби не рішення Андрія Шевченка про вихід зі складу НОК як раз через присутність там проросійських сил. Лише після цього повітря в організації почало резонувати та призвело до виходу зі складу Національного олімпійського комітету обидвох політиків. Все б нічого, але Шуфрич продовжує залишатися головою Федерації стрільби з лука України – схоже, Гутцайта це також влаштовує.

До речі, чи знаєте ви, хто став новим віцепрезидентом НОК після відходу Шевченка? Посаду віддали Олександрові Крикуну, який ще 2016 року дружив з росіянами та не бажав їхнього відсторонення через допінг.

Переклав відповідальність за повернення росіян у великий спорт на українських тенісисток

“Бах в усіх своїх промовах останнім часом тільки й наводить приклад, як наші спортсмени грають у великому тенісі. На жаль, те, що наші тенісисти виступали проти росіян, зіграло проти нас”, – сказав Гутцайт на початку квітня у інтерв’ю “Суспільному”.


Це була одна з найбільш дивних заяв, яку міг зробити Міністр спорту. Фактично замість того, щоб розписатися у власній неспроможності впливати на процеси в МОК, він переклав відповідальність на тенісисток. Саме тенісисток, адже у топ-100 рейтингу WTA наразі знаходяться одразу чотири українки та жодного нашого спортсмена у топ-150 рейтингу ATP.

Звісно, Калініній, Костюк, Цуренко та іншим доводиться протистояти росіянкам та білорускам. Теніс – це не спорт, який живе за дотації від держави. Кожен спортсмен забезпечує себе сам. Відповідно, необхідні перемоги на кожному турнірі для оренди кортів для тренувань, утримування тренера та персоналу, оплати готелю, перельотів тощо. Якщо українки відмовляться грати, то їм доведеться змагатися лише в турнірах між собою. Федерація тенісу України ставила НОК та Мінспорту питання, як може існувати український теніс, не маючи міжнародних змагань, тоді як росіяни там залишаються. Відповідь виявилася очевидною: її просто не було.

Заборонив українським збірним грати на міжнародному рівні

Це як раз про рішення Міністерства молоді та спорту України заборонити участь українським збірним у змаганнях, в яких беруть участь росіяни та білоруси. Фактично це означає, що національній футбольній збірній не можна змагатися за вихід на Євро-2024, адже там є білоруси.

Проте наказ максимально розмитий та не дає пояснення, що означають “міжнародні змагання”: чи це стосується усіх турнірів, де є білоруські та російські збірні або мова про окремі очні матчі? Де знайти межу? Чергове питання до Гутцайта.


До того ж, це стосується лише збірних. Тобто Калініна, Цуренко, Світоліна та інші можуть продовжувати грати з росіянками: їх цей наказ обходить стороною, а претензії Гутцайта виявилися безпідставними.

Сплутав береги. Як Міністр спорту воює не за тих - изображение 2
Фото: НОК України / Автор невідомий

“Хочу сказати, що фактично це [наказ] не змінює нічого, – сказав у етері “Єдиного марафону” заступник міністра молоді та спорту Матвій Бідний. – Станом на сьогодні, я не бачу жодної позиції федерації виду спорту, де допустили росіян та білорусів. Які хотіли б дійсно їхати та змагатися на одному майданчику з людьми, що підтримують вбивць та загарбників. Майже впевнений, що нам не доведеться розглядати питання про позбавлення статусу національних федерацій. Таке доручення уряду також у нас є”.

Але поряд із цим є і така цитата Бідного: “Я впевнений, що для наших футболістів так само неприпустимо виходити на один майданчик, дивитися в очі та тиснути на руки агресору”. Чи це стосується лише збірних чи, зокрема, зустрічі на полі Маліновського й Міранчука – питання на мільйон.

До слова, в разі прецеденту це питання буде розглядати комісія. Яка комісія? За якими критеріями? Чи не хоче ця комісія розглядати питання усунення російських спортсменів зі світового фехтування, боксу, шахів та інших видів спорту?

Зруйнував українське спортивне телебачення

Наприкінці літа однією з ключових тем в українському футболі був телевізійний пул. Власник київського “Динамо” та співвласник телеканалу “2+2” Ігор Суркіс, який, якщо ви не забули, є братом притягнутого Гутцайтом до НОК Григорія Суркіса, пролобіював питання, щодо передачі телевізійних прав на трансляції матчів усіх спортивних змагань в Україні безпосередньо клубам. Нікого в НОК не цікавило, що УЄФА, АПЛ чи інші міжнародні футбольні структури не використовують таку практику. Права на Формулу-1 продаються одному транслятору та на весь сезон, а не лише на “домашні” етапи. Так само й біатлонні гонки транслюються повністю і не має практики купівлі прав лише на власних спортсменів. Втім, це не завадило Верхновній Раді прийняти цей закон у дуже стислі терміни без доопрацювань.


Ми так і не почули змістовної відповіді від НОК доцільності цього закону. Лише один короткий коментар Гутцайта, суть якого зводиться до одного речення: “Якщо підпише президент – працюватимемо в таких умовах”.

Продовжує входити до Виконкому Міжнародної федерації фехтування, яка однією з перших повернула росіян

10 березня цього року Міжнародна федерація фехтування повернула до міжнародних змагань атлетів з Росії та Білорусі. Все б нічого, але Гутцайт досі входить до її Виконавчого комітету, який “вживає найбільш підходящих заходів для розвитку фехтування у всьому світі”.

Сплутав береги. Як Міністр спорту воює не за тих - изображение 3
Фото: НОК України / Автор невідомий

Чи вийшов Вадим Маркович з організації після цього? Ні. Як це вплинуло на діяльність НОК України? Ніяк. Справедливості заради, Гутцайт дав доволі жорсткий коментар, що організація знаходиться під управлінням росіянина Алішера Усманова. У відповідь український скелетоніст Владислав Гераскевич висміяв таку заяву: “Він зізнався, що особисто є під повним контролем росіян”.

Це був серйозний ляпас для одного з топ-менеджерів українського спорту, проте він його пережив наче не побачив. Чи варто дивуватися, що після цього питання щодо повернення російських атлетів вивели на МОК?

Досі не дав конкретну відповідь на питання щодо вболівальниками на спортивних подіях під час війни

Ця частина не має нічого спільного із попередніми, але чітко показує аморфність керівників нашого спорту.

Щонайменше Українська асоціація футболу та Федерація хокею України вже зверталися до Міністерства молоді та спорту щодо повернення вболівальників на трибуни. Проте конкретної відповіді ніхто не почув: “Це складне питання”, – сказав в одному з інтерв’ю Гутцайт. Це “так” чи “ні”? Це “заборона до кінця війни” чи “можливість послаблення”? Це “шукаємо варіанти” чи “шукаємо себе у варіантах”? Не видно навіть публічного діалогу. Як наслідок, федерації продовжують просити про повернення вболівальників, клуби нелегально запускають їх на трибуни, а Мінспорту просто мовчить.

Втім, що можна очікувати від особи, яка не здатна навіть дотримуватися власного слова? Гутцайт обіцяв, що залишить посаду в Міністерстві після перемоги у виборах на голову НОК. Не залишив: “Нехай не заздрять, а працюють, як я працюю”.

Source: ua-football.com

ЗАЛИШИТЬ ВІДПОВІДЬ

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *